כאשר חוזה נחתם בין שני צדדים, יש צורך לוודא כי החוזה נחתם ברצון החופשי ומתוך צלילות הדעת כדי שיקבל תוקף משפטי. לצורך כך מבצעים אימות חתימת עורך דין, הכלי שבאמצעותו מוודאים שחתימות הן אכן אותנטיות ורצוניות. אם גם אתם נמצאים לקראת חתימת חוזים שונים, חשוב להבין בדיוק מה זה אימות חתימת עורך דין ומדוע זה כל כך חשוב. 

מה זה אימות חתימת עורך דין?

אימות חתימה בידי עורך דין זו בעצם הדרך להוכיח שחוזה מסוים נחתם מרצונו של החותם ומתוך צלילות הדעת, הבנה של תנאי החוזה וההשלכות הכרוכות בהפרתו. אימות החתימה של עורך הדין בעצם מקנה לו את התוקף המשפטי. במקרים מסוים, מסמכים משפטיים יהיו תקפים וקבילים אך ורק לאחר אימות חתימת עורך דין.

האם יש ההבדל בין אימות חתימה לבין תצהיר?

התצהיר הוא למעשה הכלי באמצעותו נעשה אימות החתימה. כלומר, לאחר פירוט כל תנאי החוזה (מיד נרד לפרטים), ינסחו עורך/ת הדין תצהיר בשם אומרו של החותם שיאשר כי הוא מודע לפרטי החוזה, חותם עליו מרצונו מיוזמתו ומתוך הבנה מלאה של הסיטואציה. התצהיר זו בעצם ההצהרה של החותם. התצהיר גם יכול להיות לב העניין, למשל תצהיר לבית המשפט של אדם שמוגשת כנגדו תביעה והוא כופר בה. התצהיר כולל את השתלשלות העניינים מראות עיניו של המצהיר. 

מה צריך לכלול אימות חתימה?

אימות חתימה צריך לכלול את הפרטים המלאים של החוזה או של ההצהרה. הוא צריך לכלול את שמות הצדדים והחותמים, מספרי תעודת זהות ופרטים מזהים וכן את התצהיר של החותם.

לאיזה מסמכים צריך לבצע אימות חתימה?

פחות או יותר לכל מסמך שהוא שנרצה שיקבל תוקף משפטי – חתימה על חוזים עסקיים, חתימה על הסכם ממון בין בני זוג, חתימה על ייפויי כוח שונים – למשל אדם קשיש או חולה המעוניין להעניק ייפוי כוח מתמשך לילדיו, בני זוג הרוכשים דירה וצריכים לחתום על טופס העברת זכויות מקרקעין ועוד.

היתרונות באימות חתימה

אימות חתימה מבטיח כי כל אחד מהצדדים בחוזה יקבלו את מה שמגיע להם על פיו, ויגן עליהם במקרים של הפרה או עמידה בתנאים. אימות החתימה מאפשר לחותם מנגד לבצע את המהלכים השונים, למשל לתת ייפוי כוח לילדים כדי שיוכלו לבצע פעולות שונות בשמנו. אימות חתימה למעשה מעניק את התוקף המשפטי לחתימה ומוודא שהמהלך לשמם יש צורך בחתימה יתבצעו באופן תקין.

כמו כן, אימות חתימה מאפשר לנו לנסח חוזים בצורה תקינה. כלומר עורך דין המבצע אימות חתימה חייב לעבור על פרטי החוזה או התצהיר ולוודא שאין בהם רבב מבחינה משפטית. בגלל זה חשוב לבצע אימות חתימת עורך דין אצל עורך דין מנוסה בלבד העוסק באופן ספציפי בתחום הקשור בחתימה (למשל עורך דין מקרקעין לעסקאות נדל״ן).

האם ניתן לבצע אימות חתימה אונליין?

בהחלט! אימות חתימה אונליין הוא עניין פשוט למדי בעידן הדיגיטלי שבו אנו חיים. הוא נעשה לרוב דרך הזום או באפליקציית וידאו אחרת. על המסמך עצמו חותמים בקלות באמצעות תוכנות מיוחדות לחתימה מרחוק, וכיום אימות חתימת עורך דין אונליין מוכר בקלות כאימות לכל דבר ועניין. זוהי בשורה חשוב מפני שזה מייתר את היציאה מהבית והופך את כל התהליך להרבה יותר פשוט וקל.

סיכום

אימות חתימת עורך דין הוא חלק טכני חשוב כאשר יש צורך להעניק תוקף משפטי למסמכים או חוזים כאלו ואחרים. שימו לב כי יש מקרים גם בהם יש צורך באימות חתימת נוטריון, וכך או כך חשוב לברר לקראת מהלכים משפטיים או מנהליים כאלו ואחרים אם יש בכך צורך. זכרו שמומלץ להקפיד על אימות חתימה אך ורק אצל עורך דין מנוסה העוסק בתחום הקשור במסמך או בחוזה וכך תהיו בטוחים שאתם מוגנים במקרים שהדבר יגיע לערכאה משפטית.

.