במדינת ישראל חוקי המיסוי נחשבים לקשוחים והמחמירים ביותר בקרב מדינות ה-OECD, מה שדוחף הרבה מאד בעלי עסקים לחיפוש אחר פתרונות שיאפשרו למקסם את הרווחים ובאופן כללי ליהנות מפיקוח פחות נוקשה. בימינו אפשר להקים חברה כמעט בכל מקום בעולם, אך ברור שיש מקומות בהם זה משתלם יותר ופחות. אחד היעדים החמים מאז מתמיד להקמת חברה היא מדינת דלאוור שבארצות הברית, הדוגלת במדיניות מקלה יחסית בכל הנוגע למיסוי. בואו ננסה להבין מדוע כל כך הרבה ישראלים בוחרים להקים חברה דווקא שם.

על מדינת דלאוור

דלאוור היא מדינה בארצות הברית המכונה גם בשם ״המדינה הראשונה״, מפני שהיא הראשונה שאישרה את חוקת ארצות הברית בשנת 1787. המדינה קרויה על שם נהר הדלאוור, שהוא במקור שמו של אציל אנגלי שהיה המושל הראשון של וירג׳יניה, בתקופתו נחקר הנהר לראשונה. דלאוור הייתה אחת מתוך 13 המושבות שמרדו כנגד השלטון הבריטי בתקופת המהפכה האמריקנית. היא גובלת במדינת פנסילבניה בצפון, בנהר דלאוור והאוקיינוס האטלנטי במזרח ובמדינת מרילנד במערב ובדרום.

דלאוור כמקלט מס

הסיבה שכל כך הרבה ישראלים בוחרים להקים חברות בחו״ל במקום כאן בישראל היא ההקלות המשמעותיות במיסוי. מערכת המיסוי של דלאוור נחשבת למקלה משמעותית בהשוואה למדינות אחרות בארצות הברית, ובעיקר בהשוואה למערכת המיסוי המקומית שלנו כאן בישראל. בדלאוור אין מס מכירה וזה לא משנה אם המיקום הפיזי של החברה הוא במדינה או לא, אין מס הכנסה ממלכתי על סחורות ושירותים שניתנים על ידי תאגידים הפועלים מחוץ לדלאוור ואין מס חברות על ריבית או על הכנסות מהשקעות. כל זה על קצה המזלג, ויש עוד לא מעט הטבות נוספות כגון פטור ממס ירושה, פטור ממיסי העברת מניות ועוד. בקיצור – מדובר במקום מצוין לחברות וכזה המאפשר למקסם רווחים.

חוק החברות של דלאוור

חוק החברות במדינת דלאוור מתבסס על חוק החברות הכללי משנת 1989. מדובר בחוקי מיסוי בעלי אופי ייחודי ששמים את בעלי העסקים במרכז, ומאפשרים ליהנות מחופש פעולה גדול למדי. בניגוד למקומות אחרים בעולם בהם החוק נתון להשפעות של קבוצות אינטרסים שונות, חוק החברות בדלאוור מוגן ולא נתון להשפעות מסוג זה. עוד הבדל משמעותי בין חוק החברות של דלאוור לחוק במדינות אחרות הוא הגמישות הרבה שלו. הוא לא מפורט ומקיף, ומאפשר לחברות ועסקים גמישות רבה באופן הפעולה, בירוקרטיה מועטה ונוחות בכל הקשור בניהול החברה.

מעוניינים לפתוח חברה בחו״ל? דלאוור היא המקום בשבילכם

אז למה מדינת דלאוור היא יעד אידיאלי להקמת חברה? הנה כמה נקודות מעניינות:

בתי המשפט בדלאוור

אז חוק החברות הוא חשוב ביותר, אך חשובים לא פחות בתי המשפט במדינה שאוכפים אותו. שופטי מדינת דלאוור נחשבים למקצועיים ואובייקטיביים, וכאלו שבאופן מגמתי פועלים כדי להיטיב עם בעלי החברות. בניגוד להרבה מדינות, תהליך השיפוט מתבצע על ידי חמישה שופטים מוסמכים ללא חבר מושבעים והתהליכים המשפטיים במדינה מתאפיינים בגמישות, יעילות, היענות וסיוע לבעלי החברות.

מחלקת התאגידים של דלאוור

מחלקת התאגידים של דלאוור מאפשרת הקמת תאגיד בתהליך מהיר בהרבה, בניגוד לכל מדינה אחרת. ניתן לעשות זאת גם ממרחק ואפילו אין צורך להימצא במדינה באופן פיזי, משום שההליך יכול להתבצע אונליין או דרך שיחת טלפון. מעבר לכך, מחלקת התאגידים לא דורשת מעסקים לחשוף את שמות הדירקטורים שלהם או את שמותיהם של בעלי המניות בתאגיד, ואפשר ליהנות מחיסיון מלא על המידע הזה.

כלכלה ותשתיות

לבסוף חשוב לדבר על הכלכלה היציבה של מדינת דלאוור ובעיקר על התשתיות הכלכליות החכמות. לצד ההטבות המשמעותיות במיסוי, אנו מדברים על מערכת גבייה פשוטה ונגישה, מערכות ממוחשבות חכמות לניהול כספים ובעיקר היעדר בירוקרטיה, מה שהופך את מלאכת הניהול של חברה לפשוטה מתמיד.

תהליך הקמת חברה בדלאוור

אז איך מתבצעת בפועל פתיחת חברה בארה״ב ובפרט במדינת דלאוור? כמו שאמרנו, זה הרבה יותר פשוט ממה שאפשר לחשוב.

  • בחירת שם לחברה: השלב הראשון הוא בחירה של שם לעסק. ניתן לבדוק באופן מקוון אם שם כזה או אחר פנוי, ויש להוסיף אליו סיומת המעידה על סימול תאגידי (למשל Inc.). חשוב להכיר את הכללים לבחירת שם ויש כמה הגבלות לכך (למשל שם של תאגיד לא יכול לכלול את המילה בנק).
  • בחירת סוכן רשום: החוק של דלאוור מחייב הקצאה של נציג בתוך המדינה, סוכן רשום שזמין לקבל מסמכים משפטיים בשם התאגיד. המדינה אומנם מאפשרת לשמור על חיסיון בעלי המניות בחברה, אך כן דורשת לדעת את הפרטים של הסוכן.
  • הגשת תעודת התאגדות: מכאן יש להכין תעודת התאגדות ולהגיש אותה למחלקת התאגידים
  • עמידה בדרישות באופן שוטף: חשוב לדעת שיש לעמוד בדרישות השוטפות של המדינה לרבות הגשת דו״ח שנתי ותשלום אגרות כדי לשמור על הסטאטוס של החברה.

שימו לב – הקמת תאגיד או חברה בדלאוור לא מקנה באופן אוטומטי רישיון לניהול עסקים במדינה או בכל מקום אחר בעולם. אם מדובר בעסק בארצות הברית לצורך העניין, יש צורך ברישיונות הרלוונטיים וכן בצעדים נוספים כמו הקמת חשבון בנק עסקי בארה״ב. אם העסק במדינת ישראל, צריך לעמוד בתנאים לניהול עסק שמעמידה הרשות המקומית בה הוא מנוהל וכן הלאה.

סיכום

לא בכדי הפכה מדינת דלאוור לנחשקת ביותר עבור עסקים, וכזו שישראלים רבים בוחרים לפתוח חברה דווקא בה. חשוב לזכור שהליך חברה כולל כמה צעדים חשובים, ובהחלט כדאי להסתייע באנשי מקצוע שיסייעו לכם בתהליך ויבצעו אותו ללא טעויות. אנו נשמח לעזור ולסייע לזירוז הליכים, וכן למנוע סיבוכים מול הרשויות בארצות הברית. בהצלחה!