כשרוצים לקנות בית חדש, צריך לדעת מה מצב הנכס, מי הבעלים המקוריים שלו, האם יש עליו עיקולים או שעבוד ועוד מידע חיוני וחשוב לגביו. בדיוק בגלל זה קיים נסח הטאבו, מסמך רשמי שמכיל את כל הפרטים הללו. בואו ננסה להבין יותר לעומק מהו נסח הטאבו, כיצד מנפיקים אותו בעת הצורך, באילו מקרים כדאי להוציא אותו ואילו סוגים של נסחי טאבו קיימים.

מה זה נסח טאבו?

טאבו הוא בעצם השיטה המקובלת בישראל לרישום של זכויות מקרקעין, והיא מנוהלת על ידי לשכת רישום המקרקעין. כאשר נכס רשום בטאבו, יש חזקה לתקינות ונכונות הדברים האמורים בנסח, והוא בעצם תמצית רישום המידע המונפק כמסמך רשמי של מדינת ישראל.

בנסח הטאבו תמצאו:

 • מידע מקיף על אודות הבעלות בפועל על נכס, כולל פרטים מלאים של הבעלים, שמות ותעודות זהות.
 • מידע לגבי הערת אזהרה אחת או יותר שנרשמו ברשם המקרקעין. חשוב לדעת שיש לבצע רישום הערת אזהרה באופן כללי כחלק מתהליך הרכישה.
 • מידע לגבי משכנתא על הנכס כולל תאריך הסיום שלה.
 • מידע בנושא גודל הנכס נטו, כפי שמופיע ברישומי רשם המקרקעין.
 • מידע לגבי רישום של הנכס בטאבו או ברשות מקרקעי ישראל.
 • מידע על אודות בתים משותפים, כלומר כאלו הרשומים גם בפנקס הבתים המשותפים.
 • מידע בנושא תוספות והצמדות לנכס כגון חניה, בריכה, חצר רכוש משותף וכו׳.
 • מידע בנוגע לעיקולים או שעבודים החלים על הנכס.
 • אם קיים, מידע על אודות תקנון מוסכם בין הדיירים.

מידע על פרטי הדיירים בבניין ניתן לראות בנסח המרוכז.

כיצד מוציאים נסח טאבו?

חשוב לדעת כי עיון בפנקסי המקרקעין הוא חופשי לכלל הציבור. כל אחד יכול להוציא נסח טאבו דרך האינטרנט, במהירות ובעלות נמוכה. באתר משרד המשפטים או באתרים מקשרים אחרים מזינים את מספר הגוש, החלקה ותת החלקה של הנכס ומזמינים את הנסח המבוקש. ניתן גם להזין כתובת של נכס כדי להזמין את הטופס. באפשרותכם להנפיק את נסח הטאבו באופן ידני בכל אחד מסניפי לשכת המקרקעין בישראל. שימו לב, זהו שירות פומבי כאמור שזמין לכל אדם ולא לעורכי דין בלבד.

חשוב לדעת שיש לבצע רישום בטאבו באופן מידי לאחר רכישה של נכס, וזה הזמן להבין מהי החשיבות של המסמך הזה.

מהי חשיבותו של נסח טאבו?

נסח טאבו מאפשר לגלות פרטים חשובים על הנכס טרם ביצוע עסקת המכירה. למשל, תוכלו לדעת האם קיימים חובות על הבית, שעבוד או כל פרט אחר שיכול לגרום לנכס להיות מסוכן לרכישה.

הנסח הוא למעשה תעודת הזהות של הנכס ומכיל את כל המידע החשוב לגביו, ועומד על טיבו של הנכס.

מתי מומלץ להוציא את הנסח?

בשלב משא ומתן לעסקת מכר מקרקעין

כדאי להוציא נסח טאבו כבר בשלבים הראשונים של המשא ומתן לרכישת הנכס, כדי לוודא שאין בעיות מיוחדות שימנעו את העסקה. אם אתם מוכרים נכס כדאי להוציא נסח טאבו בעצמכם ולספק אותו למתעניינים כדי לזרז את ההליכים. אם הכל מתנהל כשורה, השלב הבא יהיה לרשום הערת הזהרה במרשם המקרקעין המעידה על קיומה של התחייבות בכתב של הבעלים או בעלי הזכויות לעשות בהם עסקה מסוימת, או לחלופין להימנע מלעשות עסקה כלשהי. מכאן נעבור לשלב של רישום משכון ונמשיך אל השלבים המתקדמים יותר של העסקה.

במעמד חתימת הסכם מכר

החוזה של הנכס, שהוא בעצם הסכם המכר לעסקה, נחתם לעיתים מספר חודשים לאחר ההסכמה הראשונית. חשוב ביותר להוציא נסח טאבו עדכני ולוודא שלא חלו שינויים כאלו ואחרים במצבו של הנכס, כדוגמת עיקולים וחובות שנוספו. רצוי לצרף את הנסח העדכני גם לחוזה.

במהלך עסקת קבלת משכנתא

במהלך העסקה תדרשו להוציא נסח טאבו עדכני, כולל הערת אזהרה לטובת הבנק עם התחייבות רישום משכנתא מצדכם לפני שתוכלו לקבל את כספי ההלוואה. חשוב לדעת שבהקשר למשכנתא ייתכן שתקבלו מהבנק מכתב משכון שהוא בעצם רישום המשכון על הנכס (לאחר ביצוע מספר פעולות בין הבנק ורשם המשכונות), שזה בעצם מסמך המעיד על כך שהנכס ממושכן לבעל המשכון (במקרה הזה, הבנק שממנו לקחתם את המשכנתא).

יש כמה סוגי נסחים

 • נסח מלא: מספק מידע מלא לגבי חלקה או דירה בבית משותף כפי שרשום בפנקסי המקרקעין.
 • נסח היסטורי: מספק מידע מלא על הנכס מיום בנייתו, כולל רישומים ישנים שבוטלו.
 • נסח מרוכז: מציג מידע מרוכז ותמציתי שלא כולל את כל פרטי הרישום, ונרשם בפנקס הבתים המשותפים (בית שיש בו שתי דירות או יותר ונרשם בפנקס).  
 • נסח חלקי: מספק מידע חלקי על הנכס. הטופס הזה יהיה רלוונטי במקרים בהם יש בחלקה מעל 50 בעלי זכויות ויותר. את הטופס הזה אפשר להנפיק בלשכת רישום המקרקעין שבה הנכס רשום.
 • נסח היסטורי סרוק: מכיל מידע על רישומים שונים מלפני שנות התשעים.

אילו מסמכים נדרשים?

כדי להוציא נסח טאבו, יש צורך במספר הגוש והחלקה של הנכס או בכתובת שלו. נוסף לפרטים האלו, יש להצטייד באמצעי תשלום לעמלה (15 שקלים הוא הסכום הנמוך ביותר שתמצאו) ולהזין כתובת מייל אליה תרצו שהמידע ישלח.

סיכום

נסח הטאבו הוא אחד המסמכים החשובים והבסיסיים ביותר במסגרת כל עסקת נדל״ן. כל אחד יכול להוציא אותו בקלות, במהירות ובעלות נמוכה. יש עוד לא מעט הליכים משפטיים ומנהליים שצריך לבצע בדרך, ומומלץ להיעזר מהתחלה בשירותי משפטי מקצועי. אצלנו באתר תוכלו לקבל את השירותים האלו מעורכי דין ותיקים ומנוסים בעלויות הוגנות ומשתלמות, וכמובן שנשמח לעזור גם עם שירותים נוספים. עסקת הנדל״ן הבאה הולכת ומתקרבת? צרו קשר ונשמח לעזור.